Czy niemowlak potrzebuje zabawek?

Zabawki dla niemowlakaWyprawka dla niemowlaka to przede wszystkim ubranka i kosmetyki, ale w każdym takim komplecie znajdziemy przynajmniej jedną grzechotkę albo maskotkę. Czy bardzo małe dzieci faktycznie powinny mieć swoje zabawki? A jeśli tak, to jakie?

Pierwsze tygodnie życia

Życie noworodka upływa na spaniu i jedzeniu, a poza rodzicielską miłością niczego więcej do szczęścia mu nie brakuje. Ale po kilku tygodniach maluszek zaczyna się interesować światem. W tym okresie idealną zabawką będzie karuzela zawieszona nad łóżeczkiem, z ładnymi maskotkami i przyjemnie brzmiącą pozytywką. Warto przy tym pamiętać, że dzieci w pierwszych dniach swojego życia nie rozróżniają kolorów i najłatwiej przykuć ich uwagę kontrastowymi zestawieniami, na przykład biało-czarną grzechotką. W trzecim, czwartym miesiącu warto kupić dzieciaczkowi kolorowego gryzaczka, który złagodzi ból ząbkowania i zapewni zajęcie rączkom. Wszystkie tego typu zabawki znajdziemy na przykład w sklepie Merlin.

Maty i kocyki

Niemowlaki większość czasu spędzają w łóżeczku, przyda się więc atrakcyjny kocyk zszyty z kawałków o różnych fakturach, z doszytymi krótkimi tasiemkami, które dziecko może łapać paluszkami. Idealną zabawką dla maluszka będzie też mata edukacyjna, zachęcająca do wyciągania rączek, chwytania, ściskania, obserwowania błyskających elementów. Na takiej macie dziecko uczy się przewracać, podnosić główkę, a także myśleć, bo powoli zaczyna łączyć określone czynności z efektem końcowym, na przykład uruchomienie dźwięku poprzez naciskanie konkretnego guzika.

Grzechotki

Dzieciom, które jeszcze nie mają roczku, tak naprawdę kosztowne, skomplikowane zabawki do niczego nie są potrzebne. Maluch ani nie doceni ich wartości, ani nie będzie potrafił wykorzystać w pełni ich możliwości. Do zabawy wystarczą im grzechotki, najlepiej maksymalnie uproszczone. Grzechotka zainteresuje dziecko, jeśli wydaje przyjemny dźwięk, ma wyrazisty kolor i przyjemną w dotyku fakturę. Dobrym wyborem są grzechotki zrobione z różnych materiałów, na przykład połączenie drewna z pluszem. Grzechotka nie może być ciężka i zbyt duża, bo dziecku trudno będzie ją utrzymać w dłoni.

Książeczki

Niemowlaki same jeszcze nie czytają, ale bardzo chętnie słuchają spokojnego głosu. Rodzice powinni więc czytać swoim dzieciom jak najwięcej książeczek i opowiadać bajki, ale unikając spieszczania mowy. Do zabawy najodpowiedniejsze będą miękkie książeczki z tworzywa, z piszczącymi elementami i wypukłymi ozdobami do dotykania.