Terapia za pomocą kontaktu międzyludzkiego

Terapia za pomocą kontaktu międzyludzkiegoPsychologowie, psychiatrzy i terapeuci rokrocznie odnotowują coraz większą ilość pacjentów narzekających na problemy z nerwicą, ciągłym przygnębieniem i depresją.

Często wzrost występowania chorób, schorzeń i zaburzeń psychicznych, zrzuca się na karb naszego lenistwa.

Jednak specjaliści w dziedzinie psychologii zaprzeczają tej teorii. Przyczyn depresji doszukują się natomiast w coraz szybciej rozwijającym się społeczeństwie, które żyje w pośpiechu, w pogoni za pieniądzem i karierą.

Psychoterapia jako metoda leczenia zaburzeń

Problemy z zaburzeniami psychiki nie zawsze są spowodowane chorobą. Często na nostalgię, przygnębienie i stany depresyjne wpływa mnogość czynników, z którymi nie możemy sobie poradzić. Z tego względu w psychologii powstał nurt, nazywany psychoterapią. Jest to zbiór różnorakich technik, które wspomagają leczenie problemów o podłożu psychologicznym. Metoda ta skupia się głównie na kontakcie międzyludzkim, dzięki czemu osiągane efekty są bardzo satysfakcjonujące.

Rodzaje psychoterapii

Psychoterapia nie jest prostym zagadnieniem. Należy podzielić ją na dwie dziedziny, które istotnie się od siebie różnią. Pierwszą z nich jest psychoterapia, drugą pomoc psychospołeczna.

* Psychoterapia rozumiana dosłownie, jest metodą leczenia zaburzeń nerwicowych - stanów lękowych oraz wszelkich zaburzeń osobowości. Stosowana jest wszędzie tam, gdzie bezpośrednią przyczyną jest jakiś problem psychologiczny, który można zdiagnozować i opisać medycznie.

* Pomoc psychospołeczna natomiast rozumiana jest jako "pomaganie". Jej miejsce jest wszędzie tam, gdzie nie da się konkretnie zdefiniować choroby lub zaburzenia, ale pacjent wymaga pomocy specjalisty.

Postaw na ilość

Ten podział pomaga zrozumieć jak skomplikowanym procesem jest psychoterapia. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na fakt, że najlepsze efekty w leczeniu depresji, nerwicy, a także wielu innych schorzeń, osiąga się w miejscach, w których pracuje wielu psychologów. Tylko po dogłębnej, wielofalowej analizie problemów pacjenta i często konsultacji z kilkoma specjalistami, lekarz jest w stanie wybrać najlepszą metodę leczenia. Poszukując psychologa dla siebie warto zatem, postawić na duże, sprawdzone ośrodki.

Przed rozpoczęciem leczenia

Jeśli zastanawiasz się nad uczestniczeniem w psychoterapii, musisz wiedzieć kilka ważnych rzeczy. W tej metodzie chodzi głównie o zmianę zachowań i postaw pacjenta. Bez pozytywnego nastawienia i chęci zmienienia czegoś w swoim życiu, nie osiągniesz efektów. Psychoterapia opiera się na pracy na emocjach - psycholog będzie starał się wpłynąć na rozwój twoich kompetencji emocjonalnych, będzie ćwiczył z tobą samokontrolę, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz lękami. Dzięki psychoterapii dowiesz się w jaki sposób podnieść samoocenę, jak poprawić swoją umiejętność komunikowania się z otoczeniem, tworzenia więzi z ludźmi i ogólnej współpracy z nimi.

Wiele osób boryka się z ogromnymi wątpliwościami przed udaniem się na terapię psychologiczną. Jeśli należysz do nich, wiedz, że szybciej podjęta terapia pomaga osiągnąć lepsze efekty, w krótszym czasie.

Źródło: www.psychoterapia.org.