Zdrowie

Kalendarz dni płodnych i niepłodnych kobietyKalendarz małżeński, zwany również naturalną antykoncepcją, przez wiele par traktowany jest jako metoda zapobiegania ciąży, a przez innych: jako forma jej planowania. Jest tak, ponieważ z pomocą kalendarzyka można wyliczyć dni płodne i niepłodne, co daje nam możliwość zaplanowania momentu poczęcia lub też unikania stosunku w czasie, gdy zajście w ciążę jest bardzo prawdopodobne.

Kalendarzyk, jako forma antykoncepcji, ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Do osób ją aprobujących należą przede wszystkim ci, którzy nie popierają tak zwanej sztucznej antykoncepcji. Wiele kobiet nie toleruje antykoncepcji hormonalnej, w tym tabletek czy plastrów.

   

cholesterol LDLCholesterol jawi nam się jako zagrożenie dla całego układu krwionośnego. Wysoki poziom tego składnika we krwi pacjenta powoduje, że zwiększa się u niego ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób - miażdżycy, zawału czy udaru.

Niemniej sam w sobie nie jest groźny, a jedynie jego frakcja LDL nazywana tzw. złym cholesterolem. Jak dążyć do skutecznego obniżenia poziomu cholesterolu LDL?

   

Wiek dojrzałySzacuje się, że pierwsze problemy z prawidłowym przepływem krwi u przeciętnego człowieka zaczynają się między czterdziestym, a pięćdziesiątym rokiem życia. Statystycznie częściej na choroby serca i układu krwionośnego związanego z nadciśnieniem zapadają mężczyźni.

Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Kobiety mają nieco silniejszy i sprawniejszy układ krwionośny ze względu na to, że są po prostu mniejsze niż mężczyźni.